Pan Józef Peruga pochodzi z Kalisza. Miniony rok poświęcił na przygotowania do matury, która niestety nie poszła po jego myśli. W 2024 roku nie udało mu się zdać egzaminów pisemnych z języka polskiego i matematyki. Już wtedy zapowiadał, iż nie ma zamiaru się poddać i będzie dążył do osiągnięcia swojego celu. Jak postanowił, tak zrobił. W tym roku po raz kolejny zasiądzie z maturzystami do egzaminu dojrzałości.
REKLAMA
Miałem wtedy ogromne trudności z pisaniem
– powiedział PAP. Wierzy jednak, iż w tym roku wszystko się powiedzie. – Dbam o oczy. Codziennie zakrapiam je lekarstwem i wyrobiłem sobie specjalne okulary – dodał. Tegoroczna matura będzie dla niego podwójnie ważna, ponieważ do egzaminów w tym samym czasie w jednej ze szkół w Jeleniej Górze przystąpi też jego wnuk. Jak podaje radio Poznań, 86-latek będzie zdawał egzamin w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu, tak samo jak poprzednio. Zmierzy się z zadaniami z języka polskiego, matematyki, geografii i języka niemieckiego.
Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"
Urodził się w na początku II wojny światowej. Od dawna marzy o maturze
Pan Józef urodził się w 1939 r. w okolicach Turku. Jako dziecko pracował z rodzicami w gospodarstwie, później trafił do niemieckiego obozu. Po wojnie był kierowcą autobusów, ciężarówek oraz wozów strażackich. Jak mówił w zeszłym roku, nie był to jego wymarzony zawód. Brak matury uniemożliwiał mu jednak robienie tego, czym naprawdę chciałby się zajmować.
Z wykształceniem żyje się łatwiej. Chciałem być policjantem, pracować w wydziale ruchu drogowego. Nie udało się, bo tego wykształcenia zabrakło. Idźcie na maturę. Warto. Nie ma się czego bać!
- zapewniał po zeszłorocznych egzaminach.
O najstarszym maturzyście zrobiło się głośno. Wiele osób mu gratulowało uporu w dążeniu do spełnienia swojego marzenia. - Pana postawa budzi szacunek i uznanie. Gratuluję, niezależnie od wyników egzaminów jest pan wzorem dla nas wszystkich - mówił w ubiegłym roku prezydent Kalisza Krystian Wojciech Kinastowski.
Harmonogram matur 2025
Matury pisemne odbędą się w dniach 5-22 maja. Część ustną zaplanowano od 9 do 24 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 8 lipca o godz. 8.30. Osoby, które z różnych przyczyn nie będą mogły przystąpić do egzaminów w pierwszym terminie, zmierzą się z nim w terminie dodatkowym, wyznaczonym od 3 do 17 czerwca.
5 maja godzina 9:00: język polski - poziom podstawowy (pp);
6 maja godzina 9:00: matematyka - pp; godzina 14:00: język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna - poziom rozszerzony (pr);
7 maja godzina 9:00: język obcy nowożytni - pp, godzina 14:00: matematyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych - pp; godzina 15:35: geografia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych - pr;
8 maja godzina 9:00: język angielski - pr; godzina 14:00: historia muzyki - pr;
9 maja godzina 9:00: biologia - pr; godzina 14:00: filozofia - pr;
12 maja godzina 9:00: matematyka - pr; godzina 14:00: język rosyjski - pr;
13 maja godzina 9:00: wiedza o społeczeństwie - pr; godzina 14:00: język niemiecki - pr, język niemiecki - dj
14 maja godzina 9:00: informatyka - pr; godzina 14:00: historia sztuki - pr;
15 maja godzina 9:00: geografia - pr, godzina 14:00: język mniejszości narodowych - pp
16 maja godzina 9:00: chemia - pr; godzina 14:00: język mniejszości narodowych - pr;
19 maja godzina 9:00: historia - pr; godzina 14:00: język francuski - pr, język francuski - dj;
20 maja godzina 9:00: fizyka - pr; godzina 14:00: język hiszpański - pr, język hiszpański - dj;
21 maja godzina 9:00: język polski - pr; godzina 14:00: język włoski - pr, język włoski - dj;
22 maja godzina 9:00: chemia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych - pr; godzina 10:35: fizyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych - pr;; godzina 12:10: biologia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych - pr; godzina 13:45: historia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych - pr;
Co sądzisz o maturze? Uważasz, iż to najważniejszy egzamin w życiu? A może wręcz przeciwnie, jesteś zdania, iż nie jest zbytnio potrzebny w życiu? Zachęcamy do udziału w sondażu. Możesz też pisać: justyna.fiedoruk@grupagazeta.pl. Zapewniamy anonimowość.