Odmowa szkoły publicznej, by usunąć krzyż, była bezprawna – orzekł w środę (09.07.2025) Bawarski Sąd Administracyjny w Monachium. Według sądu szkoła naruszyła regulacje dotyczące wolności religijnej.
Sprawa dotyczyła drewnianego krzyża o wysokości półtora metra i szerokości pół metra z figurą ukrzyżowanego Chrystusa, który wisiał na filarze nośnym obok głównych schodów. Powódki, które już ukończyły liceum, jeszcze w trakcie nauki złożyły wniosek o usunięcie krzyża.
Szkoła jednak odmówiła. Uczennice wniosły wówczas pozew do Sądu Administracyjnego w Monachium, gdzie przegrały. Sąd Administracyjny orzekł jednak na ich korzyść w kolejnej instancji, uznając, iż szkoła była zobowiązana do usunięcia krzyża.
Powołał się na orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe z 1995 r. ws. krucyfiksów. Trybunał Konstytucyjny orzekł wówczas, iż krucyfiksy nie powinny być obowiązkowe w salach lekcyjnych szkół państwowych.
Krzyże w szkołach w Bawarii
Decyzja z Karlsruhe wywołała oburzenie w katolickiej Bawarii. Ostatecznie jednak parlament tego landu przyjął znowelizowaną bawarską Ustawę o Wychowaniu i Nauczaniu. Zgodnie z nią, w salach szkół podstawowych ma być umieszczony krzyż, a jeżeli rodzice uczniów się temu sprzeciwiają z powodów religijnych lub ideologicznych, administracja szkoły powinna podejmować decyzję indywidualnie.
Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku podtrzymał tę regulację w 1999 roku. Podkreślił, iż krucyfiks musi zostać usunięty, jeżeli nie uda się osiągnąć porozumienia.
Bawarskie prawo nie zawiera regulacji dotyczących krzyży w szkołach średnich. Ponieważ obowiązek szkolny zmuszał uczniów do wielokrotnego oglądania dużego krucyfiksu przy wejściu placówki w Bawarii, Sąd Administracyjny uznał obecną sprawę za naruszenie konstytucyjnie zagwarantowanej wolności wyznania. Krucyfiks umieszczono w bardzo widocznym miejscu i przedstawiał figuralne przedstawienie ciała Jezusa – wyjaśnił sąd.
Bawaria: krzyże w urzędach
Inna część pozwu już byłych uczennic tej szkoły dotyczyła alternatywy dla nabożeństw kościelnych. Dyrektor szkoły nakazał, aby uczniowie, którzy nie uczestniczyli w mszy szkolnej, która odbywa się trzy razy w roku, musieli uczęszczać na zajęcia z etyki.
Sąd nie przyznał racji powódkom. Uznał, iż uczestnictwo w nabożeństwach szkolnych nie mogło być obowiązkowe, ale nie ma prawa, które zwalnia z zajęć w tym czasie. Zajęcia alternatywne, według orzeczenia, zapewniają równe traktowanie wszystkich uczniów. Powódki przez cały czas mogą złożyć odwołanie do Federalnego Sądu Administracyjnego.
Pod koniec 2023 r. Federalny Sąd Administracyjny orzekał w sprawie bawarskiego rozporządzenia ws. krzyży, które obowiązuje od 2018 r. Uznał je za zgodne z prawem. Zgodnie z rozporządzeniem, krzyż powinien wisieć wyraźnie widoczny w budynkach urzędów Bawarii.