Badacze z UW ambasadorami ERC

6 godzin temu
Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Justyna Olko z Wydziału „Artes Liberales” oraz prof. Michał Tomza z Wydziału Fizyki – zostali ambasadorami programu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Program ma wzmocnić rolę i widoczność tej instytucji w Europie i na świecie.

27 kwietnia odbyła się oficjalna inauguracja nowego programu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych oraz Stowarzyszenia Stypendystów ERC „Ambassadors for the ERC”. Ambasadorami programu zostały 32 osoby z różnych państw Unii Europejskiej i państw kandydujących: Izraela, Norwegii, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Reprezentują oni różne dziedziny nauki – od przyrodniczych, przez społeczno-humanistyczne, po fizyczne i inżynieryjne.

Wśród ambasadorów jest dwoje naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Justyna Olko z Wydziału „Artes Liberales” oraz prof. Michał Tomza z Wydziału Fizyki.

Reprezentanci z UW

– W obliczu rosnących zagrożeń i wyzwań Europa potrzebuje przełomowych, transparentnych i w pełni autonomicznych badań bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Silna i odporna na kryzysy polityczne, społeczne i ekonomiczne Europejska Rada ds. Badań Naukowych jest ich najlepszym gwarantem i promotorem, dlatego warto ją ze wszech miar wspierać. Mamy do wykonania sporą pracę w Polsce, by nasz udział w grantach ERC faktycznie odzwierciedlał istotny potencjał naszego środowiska naukowego. Wciąż potrzeba także lepszych rozwiązań administracyjnych i organizacyjnych, które pozwoliłyby na bardziej optymalną i sprawną realizację projektów. Mam nadzieję, iż pracując razem z innymi ambasadorkami i ambasadorami ERC, badaczkami i badaczami, którzy otrzymali granty ERC, oraz instytucjami krajowymi i europejskimi, będziemy mogli wspólnie przyczynić się do realizacji tych zadań – mówi prof. Justyna Olko.

Celem inicjatywy „Ambassadors for the ERC” jest dalsze wzmocnienie roli i widoczności ERC w Europie i na świecie, w tym w każdym z państw członkowskich UE. Chodzi w szczególności o lepsze rozumienie fundamentalnego znaczenia badań podstawowych i frontier research dla budowy autonomii europejskiej w zakresie rozwoju technologicznego i społecznego, odporności na rosnące globalne zagrożenia, w tym m.in. zagrożenia dla demokracji, zdrowia publicznego czy zmianę klimatu, oraz umiejętności efektywnego odpowiadania na lokalne i globalne wyzwania. Ważnym aspektem ich pracy będzie także komunikacja z otoczeniem społecznym, przeciwdziałanie dezinformacji, wzmacnianie transparentności badań oraz jakości ewaluacji naukowej.

– Dalszy rozwój Europy musi być oparty na wiedzy i nauce, aby zachować naszą konkurencyjność gospodarczą i stabilność społeczną. Dlatego ważnym zadaniem ambasadorów będzie również wzmacnianie w społeczeństwie świadomości i wsparcia dla badań podstawowych jako fundamentu, który ma najważniejsze znaczenie zarówno dla rozwoju innowacyjnych zaawansowanych technologii, jak i zapewniania dobrej jakości życia – podkreśla prof. Michał Tomza.

Założeniem programu jest również zwiększenie sukcesu polskich badaczek i badaczy w pozyskiwaniu grantów ERC, generowanie bardziej efektywnego wsparcia dla procesu aplikowania oraz realizacji projektów oraz identyfikacja barier w tym procesie. Działania ambasadorek i ambasadorów powinny być zatem aktywnie wspierane przez ich macierzyste uczelnie, Krajowe Punkty Kontaktowe, MNiSW oraz inne instytucje w krajach członkowskich.

Prof. Justyna Olko

Prof. Justyna Olko pracuje na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, jest dyrektorką Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową. Badaczka specjalizuje się w etnohistorii, antropologii i socjolingwistyce Mezoameryki przedhiszpańskiej i kolonialnej oraz w szeroko rozumianej problematyce socjolingwistyki mniejszościowej, przekazu międzykulturowego i kontaktu językowo-kulturowego, a także akulturacji i traumatyzacji grup rdzennych i mniejszościowych.

Prof. Justyna Olko jest laureatką grantów ERC – Starting na projekt „Europe and America in Contact: A Multidisciplinary Study of Cross-Cultural Transfer in the New World Across Time” oraz Consolidator projekt „Multilingual worlds – neglected histories. Uncovering their emergence, continuity and loss in past and present societies” (MULTILING-HIST).

Prof. Michał Tomza

Prof. Michał Tomza z Wydziału Fizyki UW jest profesorem zwyczajnym, liderem grupy badawczej Quantum Molecular Systems i kierownikiem Centrum Fizyki Atomowej Molekularnej i Optycznej na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w fizyce i chemii ultrazimnej materii kwantowej, w tym w teorii oddziaływań i zderzeń ultrazimnych atomów, jonów i cząsteczek kontrolowanych polami elektromagnetycznymi oraz ich zastosowaniu w nauce kwantowej w ścisłej współpracy z grupami eksperymentalnymi.

W 2021 roku prof. Michał Tomza otrzymał ERC Starting Grant na projekt „Ultracold polyatomic molecules for controlled chemistry and precision physics” (QuantMol).

Idź do oryginalnego materiału