Profesor UAM Marta Krenz-Niedbała kieruje zespołem w Instytucie Biologii i Ewolucji Człowieka (Wydział Biologii UAM), który współpracuje z czołowymi antropologami na świecie. Działalność grupy zaowocowała publikacjami w "Science" i "Nature".
Zespół tworzą młode naukowczynie: dr Sylwia Łukasik, najbliższa i długoletnia współpracownica pani profesor, oraz trzy doktorantki: Wenesa Woźniak, Anna Walczak i Marta Gratkowska, która w tej chwili na stypendium na Uniwersytecie Sztokholmskim zgłębia tajniki archaicznego DNA w Centrum Paleogenetyki pod kierunkiem dr Mai Krzewińskiej.
Antropolożki badają zjawiska biologiczne na podstawie ludzkich szczątków kostnych, pochodzących z różnych stron świata, od pradziejów po nowożytność. Interesują je takie zjawiska jak stan zdrowia, demografia, zmiany mikroewolucyjne w szkielecie. Badaczki traktują cechy biologiczne i kulturowe jako przejawy adaptacji do środowiska. Ciekawi je, jak kształtuje się odpowiedź ludzkiego organizmu na warunki życia.
- Formułujemy hipotezy i testujemy je, wykorzystując populacje modelowe - wyjaśnia prof. Krenz-Niedbała. - Wykazałyśmy np. wpływ bardzo wczesnych etapów urbanizacji na ziemiach polskich na populacje ludzkie, szczególnie w kontekście szczątków dziecięcych. Dzieci bardzo gwałtownie reagują na zmiany korzystne i niekorzystne w swoim otoczeniu. Wykazałyśmy wyższą częstość chorób układu oddechowego w grodach w porównaniu do dzieci ze środowisk wiejskich.
Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Marta Krenz-Niedbała. Nie tacy straszni Scytowie
Fot. Władysław Gardasz