REKLAMA
Według nauczycielki poprawne skonstruowane zdania i całego akapitu ze słowem argument wymaga bardzo dużej finezji językowej. Polonistka poleciła uczniom kilka innych zwrotów, które mogą im się przydać podczas pisania rozprawki na maturze. Znacznie łatwiej się nimi posłużyć niż feralnym argumentem: Rozpocznę od powołania się na tekst;Rozpocznę od przyjrzenia się sytuacji, a następnie przejdę do;Drugą sytuacją, którą chciałbym nakreślić, będzie;
Zobacz wideo
Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków
Nauczycielka: Nie róbcie ostrej ramy - po pierwsze, po drugie, po trzeciePolonistka przyznała, iż każdy taki zwrot będzie dużo bardziej naturalny i zdecydowanie lepiej odebrany przez egzaminatorów sprawdzających arkusze. - To jest szczególnie ważne zwłaszcza w spójności wypracowania maturalnego, ale też pod kątem egzaminu ósmoklasisty. Nie trzeba robić ostrej ramy, w której pisze się: po pierwsze, po drugie czy po drugie, bo to wybija rytm marszowy, a my, mimo wszystko, opowiadamy pewną historię. Staramy się choć trochę dać siebie i przede wszystkim, żeby to nie było schematyczne - radzi nauczycielka. Matura z polskiego. Częsty błąd językowy"Pani od poezji" zwróciła także uwagę na inny częsty błąd w maturalnych rozprawkach. Uczniowie bardzo często nie widzą różnicy pomiędzy ilością a liczbą, a różnica jest i to niemała. - Ilość oznacza ilość piasku, czyli wszystko, co jest niepoliczalne, a liczba - liczbę ludzi. Nie zamieniajcie tego, bo macie wtedy błędy językowe jak złoto - dodała. Kiedy matury w 2025? W tym roku wypadają inaczej niż dotychczasW 2025 roku matury zaczną się w poniedziałek, 5 maja i potrwają do piątku, 24 maja. Przy czym w dniach 9-24 maja zostaną przeprowadzone egzaminy ustne z języka polskiego, języków mniejszości narodowych i obcych nowożytnych w terminach wyznaczonych indywidualnie przez szkoły. Trzeba też pamiętać, iż w trakcie matur pisemnych na poziomie podstawowym uczniowie młodszych klas szkół średnich mają wolne od zajęć. Będą to następujące dni:
poniedziałek, 5 maja, godz. 9. - język polski,wtorek, 6 maja, godz. 9 - matematyka,środa, 7 maja, godz. 9 - język obcy nowożytny.Poza tym w czwartek, 15 maja, o godz. 14 odbędzie się egzamin maturalny z języków mniejszości narodowych. Jednak nie będzie to już dzień wolny dla młodszych uczniów szkół średnich. A Wy, drodzy internauci, uważacie, iż egzaminy maturalne są zbyt trudne? Macie jakieś przemyślenia na ten temat? Chętnie je poznamy! Piszcie: magdalena.wrobel@grupagazeta.pl. Zachęcamy też do udziału w sondażu.