Nie tylko Polacy chcą się tu uczyć. Napływ kandydatów z zagranicy zaskoczył wszystkich

21 godzin temu
Blisko 17,5 tysiąca osób zadeklarowało chęć studiowania na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. To znaczący wzrost względem ubiegłego roku. Wśród kandydatów znalazło się ponad dwa tysiące osób z zagranicy. Uczelnia podkreśla, iż to dowód rosnącego zaufania.Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Ukrainy, ale nie zabrakło także kandydatów z innych państw Europy Wschodniej, Afryki i Azji. To dowód na to, iż UMCS staje się coraz bardziej rozpoznawalną marką również na międzynarodowej mapie szkolnictwa wyższego. "Mamy nadzieję, iż ten trend przełoży się na wysoką liczbę osób, które finalnie zdecydują się złożyć dokumenty i rozpocząć studia właśnie u nas" - przekazuje uczelnia w oficjalnym komunikacie.
REKLAMA


Najbardziej oblegane kierunkiW tym roku najwięcej kandydatów ubiegało się o miejsce na takich kierunkach jak: psychologia (13,86 os./miejsce), kryminologia (13,33), anglistyka (8), zarządzanie (7,46) oraz lingwistyka stosowana - specjalność angielski z portugalskim (7,4) i angielski z hiszpańskim (7,35).Wśród kierunków cieszących się największą liczbą rejestracji znalazły się natomiast:Psychologia - 1788 rejestracjiPrawo - 1375Kryminologia - 907Anglistyka - 800Finanse i rachunkowość - 778W sumie UMCS oferuje kandydatom 100 kierunków i niemal 300 specjalności. Na rok akademicki 2025/2026 przygotowano łącznie 7500 miejsc, z czego około 6500 na studiach stacjonarnych.Kolejne etapy rekrutacjiKandydaci zakwalifikowani na studia mogą składać dokumenty do 22 lipca. Kolejna lista wolnych miejsc pojawi się 23 lipca i właśnie wtedy ruszy drugi etap przyjmowania dokumentów.


Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej. Rosnący prestiż Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie został założony 23 października 1944 roku dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Była to uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. Pierwszym rektorem uczelni był prof. Henryk Raabe.Obecnie UMCS jest jedną z większych uczelni w Polsce, która przygotowała dla studentów około 90 kierunków studiów oraz około 300 specjalności. Co roku proponuje kandydatom nowe ścieżki kształcenia, a także ulepsza dostępną już ofertę. Na UMCS-ie studiuje około 17 000 studentów, w tym ponad 1 700 cudzoziemców reprezentujących 46 państw świata.
Idź do oryginalnego materiału