Studia proponowane przez Politechnikę Śląską, jak wskazują władze uczelni, to tak naprawdę "odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie służb mundurowych na inżynierów biegłych w nowoczesnych technologiach, analityce cyfrowej, medycynie sądowej i badaniach śladów". Absolwenci tego kierunku mają być przygotowani do pracy w policji, Państwowej Straży Pożarnej, laboratoriach kryminalistycznych, instytucjach badawczych czy firmach świadczących usługi dla służb. Czy znajdą się chętni?
REKLAMA
Zobacz wideo Takim uczniem był "Świeży" z Genzie. Jakie podejście ma do studiów? "Były przygodą" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Od października rusza nowy kierunek studiów
- Przede wszystkim będziemy kształcić specjalistów interdyscyplinarnych, czyli takich, którzy zdobędą wiedzę z bardzo wielu obszarów. To nie będą lekarze, ale będą w bardzo bliskim kontakcie ze światem medycyny - zaznaczył rektor uczelni prof. Marek Pawełczyk podczas konferencji prasowej. - Będziemy się wspierać ekspertami, którzy będą prowadzić zajęcia ze studentami, ale także zapraszać ich do swoich instytucji. Myślę, iż będziemy mieć tutaj dobry kontakt z prokuraturą, czy też z sądem, żeby przekazać to spojrzenie z tamtej strony - dodał rektor, tym samym zachęcając tegorocznych maturzystów do składania papierów na nowo otwarty kierunek.
Uczelnia chce kształcić przyszłych ekspertów w takich dziedzinach jak analiza śladów kryminalistycznych, obrazowanie medyczne, sztuczna inteligencja w służbie dochodzeń czy rekonstrukcja zdarzeń. Studenci będą mieć nie tylko zajęcia teoretyczne, ale tu w dużej mierze władze uczelni stawiają na praktykę i ćwiczenia w doskonale wyposażonych laboratoriach. - Będą zajęcia związane z daktyloskopią, fonoskopią, cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, mechanoskopią, toksykologią, medycyną sądową, genetyką, a choćby ontodoncją, czyli identyfikacją zwłok na podstawie uzębienia - tłumaczył profesor.
Kiedy rekrutacja? Zainteresowani maturzyści muszą trzymać rękę na pulsie
Rekrutacja na technologie inżynierskie w kryminalistyce rozpoczyna się 28 maja br., a uczelnia planuje przyjąć na początek pełną grupę. - Jesteśmy gotowi na większe zainteresowanie i myślimy także o uruchomieniu studiów drugiego stopnia - podsumował prof. Pawełczyk.
Po wynikach rekrutacji, które ogłaszane są na początku lipca, kandydaci muszą złożyć komplet wymaganych dokumentów we właściwym terminie.