Odkryli najlepsze dla psa. Są na to badania. "Ułatwia komunikację"

2 dni temu
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Eötvösa Loránda w Budapeszcie potwierdzają, iż psy reagują szczególnie emocjonalne na słowa, które dobrze znają. Jednym z nich jest ich imię. Eksperci z branży zoologicznej są natomiast pewni, iż jeżeli dobrze się je dobierze, więź z właścicielem może być jeszcze silniejsza. To pomaga również w codziennej komunikacji z pupilem.
Naukowcy z Uniwersytetu Eötvösa Loránda w Budapeszcie postanowili sprawdzić, w jaki sposób psy reagują na poszczególne słowa. Grupa badaczy z Budapesztu w warunkach laboratoryjnych odtwarzali pupilom nagrania treserów zawierających różne wypowiedzi. W trakcie odsłuchu eksperci skanowali psie mózgi. Jakie były ich reakcje? Okazało się, iż szczególne znaczenie ma także ton.


REKLAMA


Zobacz wideo Nikodem Rozbicki o swoim podejściu do piesków. Czy jest psim tatą?


Jak psy reagują na słowa? Przyjazny ton natychmiast zwraca ich uwagę
W trakcie odsłuchu badacze odkryli, iż ośrodek nagrody w mózgach psów reagował wyłącznie na te nagrania, na których słowa były wypowiadane przyjaznym tonem. To dotyczyło również padających w nich imion czworonogów. Według ekspertów to potwierdza, iż imię jest ważnym elementem w codziennej komunikacji oraz budowaniu relacji ze swoim pupilem. Odpowiednio dobrane może pomóc w procesie tresury i wzmocnić więź. Wszystko dlatego, iż psy są zdolne do zapamiętywania słów i reagowania na nie w sposób emocjonalny. Co ciekawe, niektóre słowa mogą wywoływać również negatywne reakcje, zwałszcza jeżeli pies utożsamia z nimi negatywne doświadczenia.
Zobacz też: Ogromna ryba nawiedza rzeki. Wcześniej uznano ją za wymarłą. Teraz sieje spustoszenie
Jedna z uczestniczek badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Eötvösa Loránda przywołała historię sznaucera, który reagował agresją na określenie "Puma". Z czasem okazało się, iż jest to imię również innego psa, do którego sznaucer nie pałał zbyt dużym entuzjazmem.


Imię dla psa. Melodyjny ton to gwarancja sukcesu?
To również dowodzi temu, iż w przypadku psów odpowiednio dobrane imię ma szczególne znaczenie. Jak relacjonuje serwis tuOlawa.pl, ekspert z zooplus zaznacz jednak, iż czworonogi nie mają świadomości językowej. Dla nich imię nie ma takiego samego znaczenia jak dla ludzi. Traktują je zatem nieco inaczej. Konkretne dźwięki są dla psów jedynie sygnałem wskazującym na to, iż w danym momencie właściciel skupia swoją uwagę właśnie na nich.


Dla psa jego imię nie różni się od dźwięku komend takich jak 'siad' czy 'leżeć'. Jest po prostu sygnałem, iż kolejny komunikat, jaki wyjdzie z ust jego opiekuna, będzie niósł informację: 'ta wiadomość jest do ciebie'. Dlatego imię jest używane jako sygnał przywołujący uwagę czworonoga


- wyjaśnia psycholog Stanley Coren. Eksperci z zooplus opracowali zatem praktyczne wskazówki, którymi warto kierować się przy wyborze imienia dla pupila. Idealna nazwa powinna:


być krótka i łatwa do wymówienia - ma to szczególne znaczenie w sytuacjach stresowych, gdy pies musi być gwałtownie przywołany;
być dwusylabowa typu "Luna" - wówczas łatwiej modulować głos i wypowiadać imię melodyjnym tonem;
zaczynać się od spółgłoski i kończyć samogłoską - takie dźwięki psy łatwo wychwytują i pozytywnie odbierają;
nie być podobna do innych komend - może to prowadzić do błędów w komunikacji.


Co ciekawe, ważne jest także, aby unikać zdrobnień. Używanie na przemian pełnego imienia oraz innych określeń może skomplikować sprawę. Wówczas psu trudniej jest rozpoznać kierowane do niego komunikaty.


Imię powinno budować u psa pozytywne skojarzenia, w nas samych wywoływać dobre emocje i ułatwiać wspólną komunikację. To nie jest nieistotny detal. To podstawa naszej relacji z pupilem


- dodaje ekspert z zooplus, cytowany przez serwis Eska.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału