16 maja przedstawicielki WKZDZ ORE dr Roksana Neczaj-Świderska i Edyta Lepiarska wzięły udział w uroczystym otwarciu Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) branży elektroenergetycznej w Siedlcach. Powstało ono przy współpracy Miasta Siedlce, Stowarzyszenia Elektryków Polskich, firmy ASAJ Sp. z o.o. i Politechniki Bydgoskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Będzie ważnym miejscem w rozwoju kształcenia zawodowego na mapie Polski.
W uroczystości otwarcia siedleckiej placówki w dziedzinie elektryki uczestniczyli: wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, Mazowiecki Kurator Oświaty Wioletta Krzyżanowska, członkini zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Alina Prochasek, prezydent Miasta Siedlce Tomasz Hapunowicz, a także posłowie na Sejm RP, przedstawiciele placówek oświatowych i instytucji edukacyjnych z terenu województwa mazowieckiego, uczelni wyższych, rynku pracy oraz służb mundurowych.
Otwarciu BCU towarzyszyła konferencja „Branżowe Centrum Umiejętności dziedzina Elektryka – przyszłość kształcenia zawodowego i ustawicznego na rzecz branży elektroenergetycznej”. W wystąpieniach zaprezentowano ofertę i plany rozwoju tej nowoczesnej placówki edukacyjnej. Budynek, w którym mieści się BCU, składa się z 16 pracowni wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, sal wykładowych i konferencyjnych, a także pomieszczeń dla wykładowców i pomieszczeń gospodarczych.
Pierwsze kursy w BCU rozpoczną się już w czerwcu. Będą skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych. Docelowo centrum ma przeszkolić do czerwca 2026 roku blisko 800 osób. Celem funkcjonowania ośrodka jest umożliwienie zdobycia umiejętności praktycznych w nowoczesnym środowisku edukacyjnym oraz stworzenie platformy współpracy dla szkolnictwa zawodowego, uczelni i przedsiębiorstw.
Zainteresowanie współpracą z siedleckim BCU już teraz zgłaszają przedstawiciele różnych sektorów przemysłu i usług. Wysoko oceniane zaplecze techniczne oraz możliwość prowadzenia szkoleń z wykorzystaniem sprzętu i urządzeń, z którymi kursanci spotkają się później w pracy zawodowej, czynią to miejsce wyjątkowo atrakcyjnym pod kątem edukacji i rozwoju zawodowego.


