Z organizatorkami - dr inż. Natalią Ryczek, dr Joanną Ciomborowską-Basheer oraz Elżbietą Wanowską z Wydziału Biologii UAM - na łamach Życia Uniwersyteckiego rozmawiamy o rozpoczynającej się właśnie Poznańskiej Letniej Szkole Bioinformatyki.
Czy mogłaby Pani opowiedzieć, czym jest Poznańska Letnia Szkoła Bioinformatyki?
Elżbieta Wanowska: Najprościej mówiąc, to wydarzenie z zakresu bioinformatyki, które łączy wiedzę teoretyczną z intensywnym treningiem praktycznym. Każda edycja szkoły ma swój unikalny temat przewodni - nie powtarzamy programów, dlatego uczestnicy za każdym razem zdobywają nowe umiejętności. Tematem tegorocznej edycji jest: Oxford Nanopore sequencing: data analysis and applications.
Nasza szkoła jest adresowana do studentów, doktorantów oraz naukowców na różnych etapach kariery - zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Świadomie utrzymujemy kameralny charakter spotkań - liczba uczestników nie przekracza 30 osób. Dzięki temu każdy ma bezpośredni kontakt z prowadzącymi, a my zapewniamy odpowiednie warunki techniczne, zwłaszcza w pracowni komputerowej, gdzie odbywa się część praktyczna.
Tak jak wspomniałam, formuła szkoły łączy wykłady z zajęciami praktycznymi. Zapraszamy do Poznania ekspertów z całego świata, a także z Polski, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie nowoczesnych narzędzi bioinformatycznych. Po wykładach uczestnicy analizują dane, pracują w dedykowanych do tego środowiskach i uczą się narzędzi zgodnych z tematem danej edycji. To właśnie dlatego nazywamy to szkołą bioinformatyki - ponieważ zdobyta wiedza jest od razu przekładana na konkretne umiejętności analityczne.
Joanna Ciomborowska-Basheer: Warto jeszcze dodać, iż w tym roku odbywa się już XV edycja tego wydarzenia, a pomysł powstał w 2002 roku podczas wizyty prof. Artura Jarmołowskiego u Państwa Makałowskich, pracujących wówczas na Uniwersytecie Stanowym Pennsylwanii w USA. Bioinformatyka była wówczas w Polsce ciągle "w powijakach", nie było w zasadzie edukacji w tym kierunku. Po powrocie z USA prof. Jarmołowski wraz z prof. Zofią Szweykowską-Kulińską, która przez pierwsze lata pełniła funkcję przewodniczącej komitetu organizacyjnego, od razu rozpoczęli działania w kierunku organizacji Poznańskiej Letniej Szkoły Bioinformatyki i już w lipcu 2002 (dokładnie w dniach 8-12 lipca) odbyła się pierwsza edycja. Państwo Makałowscy przyjechali z USA jako wykładowcy, podobnie było w kolejnych latach. Naturalną konsekwencją było powstanie na Wydziale Biologii UAM pierwszej specjalności "bioinformatyka" z odrębną rekrutacją. Studia ruszyły w roku akademickim 2003/2004, a więc już w rok po pierwszej edycji szkoły.
Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Poznańska Letnia Szkoła Bioinformatyki po raz piętnasty
Fot. Władysław Gardasz