Wielkie zmiany w szkołach. Nauczyciele tych dwóch przedmiotów mogą liczyć na więcej pracy

23 godzin temu
Już od września 2025 roku w polskich szkołach pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Zajęcia nie będą obowiązkowe, a o udziale zdecydują rodzice oraz pełnoletni uczniowie. Warszawskie szkoły planują już etaty i kadrę do prowadzenia nowych lekcji.Edukacji zdrowotnej będą uczyć nauczyciele wychowania do życia w rodzinie oraz biologii. To oznacza dla nich więcej godzin i nowe obowiązki.
REKLAMA


Jak podaje Gazeta Wyborcza, warszawskie Biuro Edukacji przekazało, iż w szkołach podstawowych zaplanowano ponad 160 etatów dla nauczycieli edukacji zdrowotnej, a w szkołach ponadpodstawowych kolejne 90. Nowy przedmiot zastąpi znane dotąd wychowanie do życia w rodzinie, ale w szerszym ujęciu. Obejmie nie tylko dojrzewanie czy relacje, ale też zdrowie psychiczne, aktywność fizyczną, odżywianie, uzależnienia (w tym cyfrowe). W starszych klasach pojawią się również zagadnienia związane ze świadomym rodzicielstwem, prokreacją czy funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia.Edukacja zdrowotna będzie realizowana w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w klasach I-III liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. W podstawówkach będzie to jedna godzina tygodniowo, w szkołach ponadpodstawowych również jedna godzina tygodniowo, ale w wybranych dwóch rocznikach.Start już we wrześniuChoć zajęcia mają wystartować już we wrześniu, ostateczna liczba uczniów, którzy będą w nich uczestniczyć, przez cały czas jest nieznana. Jak informuje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy odpowiedzialna za edukację: "Nie będziemy mieć na obecnym etapie szczegółowych danych". Na początku zakładano, iż szkoły będą wymagać przyniesienia pisemnych deklaracji dotyczących udziału w zajęciach, jednak jak wyjaśnia Kaznowska, dyrektorzy zrezygnowali z tego pomysłu: Rozporządzenie nie przewiduje tej formy kontaktu z rodzicami. - Zgodnie z przepisami rodzice nie składają deklaracji udziału. Mogą jednak złożyć rezygnację. Dyrektorzy natomiast wstępnie planują udział w edukacji zdrowotnej wszystkich uczniów i tak przygotowują liczbę nauczycieli - wyjaśnia Renata Kaznowska.


Spotkanie informacyjneZgodnie z przepisami, szkoły mają obowiązek zorganizowania co najmniej jednego spotkania informacyjnego z rodzicami uczniów oraz pełnoletnimi uczniami. Na takich zebraniach ma być obecny nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca klasy. "Nauczyciel jest zobowiązany przedstawić pełną informację o celach i treściach realizowanego programu nauczania, podręcznikach, materiałach edukacyjnych, materiałach ćwiczeniowych oraz środkach dydaktycznych" – czytamy w rozporządzeniu MEN.Twoim zdaniem przedmiot: edukacja zdrowotna powinien być obowiązkowy? Masz ochotę podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami? Napisz na adres: klaudia.kierzkowska@grupagazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału