Wiele osób jeszcze przed pójściem na studia (bo to studenci najczęściej decydują się na to stypendium) planuje wyjazd w ramach programu Erasmus+. Nie wszystkie warunki tego programu są jednak dla nich jasne. jeżeli chcecie dokładnie zrozumieć, jak działa Erasmus+, polecamy nasz artykuł na ten temat, napisany we współpracy z Grupą Zagranica. Dziś natomiast skupimy się na jednym z pytań, nad którym część z Was się być może zastanawia. Jest to: „Czy Erasmus jest darmowy?”. W tym artykule znajdziecie odpowiedź!
Co to jest Erasmus+?
Przede wszystkim zacznijmy od krótkiego przypomnienia, czym w istocie jest Erasmus+. To projekt wspierający naukę i szkolenia w Europie, z którego mogą skorzystać studenci, ale także pracownicy naukowi czy młodzież. W tym artykule skupimy się właśnie na studentach i doktorantach, którzy decydują się na podjęcie studiów za granicą w ramach programu Erasmus+. Mogą oni wyjechać z jednego kraju uczestniczącego w programie Erasmus+ do innego. Drugą możliwością jest też wyjazd do państw stowarzyszonych z programem Erasmus+. Co dla wielu osób bardzo ważne, nie ma żadnych opłat wstępnych ani też późniejszych składek.
Erasmus+ = stypendium
Uczelnie – wysyłająca lub przyjmująca – działające w ramach programu Erasmus+, ubiegają się o dofinansowanie w imieniu studentów. Kiedy uczestnik zostaje przyjęty do programu, podpisuje umowę o przyznaniu stypendium.
Jest to kwota, która ma ułatwić uczestnikowi pokrycie kosztów podróży i utrzymania w nowym miejscu. Nie ma ona z góry określonej kwoty. Wysokość stypendium zależy bowiem od różnych czynników, np. od:
- liczby studentów ubiegających się o stypendium,
- różnicy kosztów utrzymania w kraju zamieszkania studenta i w kraju, do którego udaje się w ramach programu,
- od odległości dzielącej kraje,
- od dostępności innych stypendiów.
Zwolnienie z opłat
Być może zamiast pytać „czy Erasmus jest darmowy?” należałoby spytać „z jakich opłat zwalnia Erasmus”? Studenci Erasmusa+ w przyjmującym kraju są bowiem zwolnieni z opłat za naukę, w tym za rejestrację, udział w zajęciach, egzaminy czy dostęp do przestrzeni edukacyjnych, takich jak laboratoria i biblioteki na uczelni. To ogromne ułatwienie dla kogoś, kto chce zakosztować życia i nauki za granicą. Dlatego właśnie Erasmus jest tak pożyteczny i warto z niego skorzystać!
Czy Erasmus jest darmowy? Tak… i nie
To, czy uznamy, iż Erasmus+ jest darmowy, zależy najbardziej od przyjętych założeń… Student nie płaci bowiem za samo uczestnictwo w programie, wręcz przeciwnie – jest zwolniony z opłat za naukę, a do tego dostaje stypendium. Warto jednak pamiętać, iż stypendium nie ma za zadanie pokryć całkowitych i nieograniczonych kosztów życia. Stanowi raczej dofinansowanie. jeżeli mamy problem z kontrolą wydatków lub wybieramy się na Erasmusa+ w drogim miejscu, może się okazać, iż konieczny będzie znaczny wkład z własnych środków. Natomiast gdy żyjemy raczej oszczędnie lub kraj przyjmujący nie należy do drogich, mamy szansę bez trudu utrzymać się za kwotę dofinansowania. Warto zorientować się, czy i jakie są inne możliwe źródła finansowania (np. stypendia krajowe, programy uczelniane).
O czym jeszcze każdy wyjeżdżający na Erasmusa student lub studentka pamiętać powinien/powinna? Że to po jego lub jej stronie leży odpowiedzialność za znalezienie lokum czy kupno biletu na środek transportu do kraju przyjmującego i z powrotem. To także są koszty z którymi trzeba się liczyć, kiedy korzysta się z programu Erasmus+.
Więcej o programie Erasmus+
Najwięcej pożytecznych informacji o programie Erasmus+ znajdziecie u źródła – polecamy stronę programu, bo to kopalnia informacji!
Na naszym portalu także znajdziecie informacje dotyczące tej inicjatywy. Zachęcamy do zajrzenia do naszego niedawnego artykułu: Jakie kraje obejmuje Erasmus?
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.