Z mundurem im do twarzy. Rusza Sztab Młodych Mundurowych

6 godzin temu

Zamiast biernie obserwować – będą podejmować decyzje. Zamiast czekać – uczą się działać. W Małopolsce ruszył właśnie pilotażowy projekt Sztabu Młodych Mundurowych. Jego uczestnicy, uczniowie klas policyjnych, wojskowych i pożarniczych, wcielą się w rolę komendantów, dowódców i… wojewody. – Kiedyś zajmą nasze miejsce, przejmą pałeczkę w tej sztafecie – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, inicjator przedsięwzięcia.

Małopolski projekt ma być młodzieżowym odpowiednikiem Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W jego skład wejdą reprezentanci klas mundurowych – wybrani jako „młodzieżowi komendanci” Policji, Straży Pożarnej i Wojska. – To ważne, by umożliwić młodym ludziom praktyczne poznawanie głównych zasad zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i obrony cywilnej – przekonuje wojewoda. Jak podkreśla, Sztab Młodych Mundurowych ma być nie tylko symulacją, ale rzeczywistą szkołą przywództwa i społecznej odpowiedzialności.

W spotkaniu inaugurującym projekt wzięli udział m.in. komendant wojewódzki Policji insp. Artur Bednarek, p.o. zastępca małopolskiego komendanta PSP st. bryg. Michał Polak, ppłk Mariusz Błaszczyk z Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz mjr Anastazy Pławecki z 11 Małopolskiej Brygady OT. Z ramienia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego obecne były także Justyna Czopek i rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.

– Małopolskie formacje mundurowe: Policja, Straż Pożarna i Wojsko są źródłem dumy, ale też bankiem wiedzy i inspiracji – zaznacza wojewoda. – Chciałbym, aby Młodzi Mundurowi mogli jeszcze lepiej poznać formacje, z którymi będą kiedyś współpracować, współtworzyć je, a być może i stać na ich czele.


W ramach projektu każda z formacji wyłoni swojego młodzieżowego przedstawiciela – odpowiednika komendanta lub dowódcy. Młodzi członkowie sztabu wezmą udział w posiedzeniu prawdziwego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a następnie zorganizują własne, autonomiczne spotkanie pod przewodnictwem Małopolskiego Młodzieżowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. To oni zdecydują o jego agendzie i kierunku działań.

W planach są również szkolenia i warsztaty, podczas których młodzież nauczy się zasad zarządzania kryzysowego, działania systemów bezpieczeństwa, a także pozna kulisy pracy poszczególnych służb.

Projekt wpisuje się w założenia ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która akcentuje znaczenie edukacji jako kluczowej fazy przygotowania. – Zaproszeni do współtworzenia nowoczesnego systemu bezpieczeństwa w Polsce jesteśmy my wszyscy. W tym procesie aktywnie powinni uczestniczyć również ludzie młodzi – mówi wojewoda Klęczar.

I dodaje: – Nie mogą być tylko widzami czy obserwatorami. Wyjątkowo trafne w tym kontekście jest przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Dziękuję formacjom, które przyjęły zaproszenie do projektu. To niezwykle ważne, abyśmy przybliżali uczniom zasady działania formacji mundurowych, wojska, administracji i zarządzania kryzysowego, ale też wspólnie budowali społeczną odporność.


Już niebawem odbędzie się briefing prasowy, podczas którego przedstawiona zostanie szczegółowa koncepcja Sztabu Młodych Mundurowych. Uczestnicy projektu otrzymają oficjalne powołania, a Małopolska stanie się pierwszym regionem w Polsce, który poważnie włączył młodzież mundurową w procesy zarządzania bezpieczeństwem publicznym.

fot. MUW w Krakowie

Idź do oryginalnego materiału